יום שלישי, 28 ביוני 2011

מערך שיעור בנושא חברת מופת

קהל היעד : כיתות ח
משך הפעילות: 45 דקות

מטרת הפעילות: 1. למצוא הגדרה או הסבר למושג חברה
                       2. להבין כי קיימים מאפיינים שונים לחברות שונות
                       3. למצוא דוגמאות לחברות בטבע (חברת צמחים , חברת בעלי חיים)
                       4. להבין את המושג יחסי גומלין וחשיבותו לחברה
                       5. לאפיין חברה אנושית רצויה ואיך יוצרים סולידריות חברתית
                       6. זיהוי והגדרת ערך החברות
                       7. הבנת המושג חברת מופת

פתיחה : הצגת שני המשפטים




"אין דבר כזה חברה, יש רק יחידים"
"כי כולנו, כן כולנו, כולנו רקמה אנושית אחת חיה"



שאלות רקע :
1. האם האנושות היא חברה אחת? כמה חברות? או אוסף של אנשים בודדים?
2. כיצד ניתן להגדיר או לשייך פרט מסויים לחברה מסויימת.
3. קיימות בטבע דוגמאות לחברות לא אנושיות כגון : חברת צומח , או חברת בעלי חיים.
     חפשו דוגמה לאחת מהחברות הלא אנושיות הללו.
4. על פי מה נקבעת השתייכות של פרט לחברה?


פעילות : חלוקה לקבוצות
            לפניכם שני קטעים מתוך הספרים "אי הילדים" "ובעל זבוב"
            קראו את הקטעים ודונו בקבוצה


אי הילדים (מירה לובה): הספר מתאר את חייה של קבוצת נערים בריטים שהגיעו לאי בודד לאחר שהספינה עליה היו עלתה על שרטון. הנערים מתארגנים לתפארת ומקבלים יחדיו שורה של החלטות, שמאפשרות להם לשרוד על האי, ואף ליצור בו חברה בה לכל אחד מהם יש מקום בטוח, בגלל עזרתם ותמיכתם של חבריו.

בעל זבוב (ויליאם גולדינג): הספר מתאר את קורותיה של קבוצת נערים בריטים שנקלעה לאי בודד לאחר התרסקות מטוס. באי מתעוררים מאבקי כוחות בין הנערים על דמותה של החברה אותה הם ייצרו– האם תתבסס חברת הנערים על החוקים והנורמות של החברה ממנה באו, כלומר כזו שהחוקים בה מנסים להביא לסדר, אי-אלימות ולקבלת החלטות שוויונית ומשותפת או לחברה אחרת שבה פועלים באופן ייצרי ואלים והמנהיגות בה כוחנית ואכזרית? בסופם של מאבקי הכוחות, דווקא החברה האלימה והאכזרית היא זו ששלטת באי, ומנהיג הנערים הוא ג'ק הכוחני והפראי. הם מתדרדרים לעבודת אלילים, לטקסי פולחן, למעשי אלימות חוזרים ונשנים ואף לרצח של שני נערים.

שאלות לדיון :



·         איזה דגם של חברה אנושית נראה לכם יותר מציאותי? מדוע?
·         אילו גורמים יכולים לעורר יצירתה של חברה מכל אחד מהסוגים?
·         אם הכיתה שלכם הייתה מגיעה לאי כזה – מה, לדעתכם, היה קורה?
·         באיזו חברה אנושית תרגישו נוח, טוב יותר?
·         מה אתם יכולים לעשות, כדי לגרום לכך שהחברה שלכם תתנהל על-פי דגם טוב בעיניכם? 

סיכום :  קביעת מסגרת חברתית אופטימלית על פי הנאמר בכיתה, ומכאן להסבר מהי "חברת מופת"






אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה